Statybos leidimas. Kaip jį gauti kuo greičiau?
Vos pradėjus mąstyti apie nuosavą namą ir nusipirkus sklypą norisi kuo greičiau užbaigti statybas jų dar nė nepradėjus. Ypač jei namas ilgai lauktas ir išsvajotas. Visgi, kol bus pradėtos statybos tenka nueiti nemenką kelią. Viena jo atkarpų – statybos leidimo gavimas. Statybos leidimo išdavimos greitis, daugiausia, priklauso nuo Jūsų, architekto ir jį išduodančios savivaldybės. Dažniausiai jis gaunamas per 3-5 mėnesius. Tad, kaip jį gauti kuo greičiau?

Ką galite padaryti Jūs?
Pirmiausia – žinoti, ko norite. Tam, kad gautumėte leidimą, privalėsite pateikti namo projektą, o jo paruošimas užtrunka. Kad padėtumėte architektui greičiau paruošti projektą, nuspręskite, ko norite, apgalvokite turimus klausimus, „nusipieškite“ savo viziją ir viską aptarkite su architektu. Kuo aiškiau nusakysite savo poreikius –tuo greičiau ir lengviau architektui bus paruošti individualų projektą būtent Jums. Negailėkite laiko detaliam pokalbiui, Jūsų pačių parengtų brėžinukų aptarimui ar net surinktų nuotraukų peržiūrai ir diskusijai – tiks viskas, kas padėtų greitai ir aiškiai suvokti, ko Jūs norite ir apie kokį namą svajojate. Gavę pirminį projektą neatidėliokite išsakyti pastabas, pasiūlymus, pageidavimus – kiekviena Jūsų sugaišta diena vis atitolins taip išsvajotą akimirką, kai atidarysite naujutėlio namo duris. Tad, būkite konkretūs, žinokite savo norus, bendraukite ir bendradarbiaukite su specialistu.

Architekto indėlis
Kaip minėjome, kuo detaliau žinosite, ko norite, tuo architektui bus lengviau. Visgi, laiko prasme, vieni architektai namo projektą paruoš greičiau, o kiti – lėčiau. Tai nebūtinai priklauso nuo kompetencijos – greičiau nuo užimtumo. Deja, dažnai itin vertinami specialistai būna „apsivertę darbais“, todėl Jūsų namo projektavimas gali užtrukti. Jei Jums itin svarbus laiko faktorius, išsirinkite keletą architektų ir pasiteiraukite, kaip greitai jie galėtų padėti sutvarkyti visus reikiamus dokumentus. Taip turėsite bent apytiksles namo projekto paruošimo gaires.

Statybos leidimo išdavimo terminai
Net parengus tobulą projektą yra numatyti tam tikri statybos leidimo išdavimo terminai. Dažniausiai jie yra apytiksliai ir priklauso nuo leidimą išduodančios institucijos užimtumo, Jūsų pateiktų dokumentų tikslumo. Skirtingose savivaldybėse šis procesas gali trukti skirtingą laiko tarpą. Dabar statybos leidimą galima užsisakyti ir internetu. Apytikslis jo išdavimo terminas – 45 dienos, jei visi pateikti dokumentai atitinka reikalavimus.

Geriausia, ką galite padaryti, kad statybos leidimas būtų gautas kuo greičiau – susirasti kompetetingą specialistą ir gerai žinoti ko norite, apie ką svajojate bei dėl ko abejojate. Tik atviras dialogas su specialistu padės statybos leidimą gauti lengvai ir greitai.

Statybos projekto vadovas. Kaip išsirinkti?
Jei neplanuojate „apsigyventi statybose“ ar nuolatos tikrinti vykdomų darbų – geras statybos projekto vadovas ne prabanga, o būtinybė. Kad ir koks profesionalus ir apgalvotas būtų namo projektas, didele dalimi namo komfortas ir kokybė priklauso nuo atliktų statybos darbų profesionalumo bei medžiagų kokybės. Visu tuo ir dar daugiau pasirūpins profesionalus statybų vadovas. Tad, kaip tokį išsirinkti?

Kvalifikacija
Dažnoje statybų aikštelėje sutiksite įvairiausio lygio specialistų, deja, ne retai be jokio išsilavinimo. Tačiau ar reikiamas išsilavinimas garantuos atliktų darbų kokybę? Nebūtinai. Tad, renkantis statybų provekto vadovą ir rangos darbus atliekančius specialistus vertėtų atkreipti dėmesį ne tik į išsilavinimą, tačiau ir į jų jau įvykdytus projektus, pasidomėti buvusiais užsakovais ir jų nuomone.

Bendravimas ir konkretumas
Nors sakoma, jog kompetetingas specialistas nebūtinai bus malonus, visgi vadovas turėtų gebėti aiškiai ir suprantamai kalbėti apie statybų projektus ir procesus. Išklausęs klinetus, patyręs specialistas gana greitai įvardys projektui atlikti reikiamas lėšas, terminus, paaiškins galimas statybų metu atsirasiančias problemas, jų priežastis ir sprendimo būdus. Geras statybos projekto vadovas turėtų gebėti paaiškinti visus vykstančius darbus, jų atlikimo technologiją bei atsakyti į visus Jums rūpimus klausimus.

Susikalbėjimas
Kadangi statybos projekto vadovas rūpinsis statinio projekto įgyvendinimu ir nuo jo didele dalimi priklausys, kaip atrodys Jūsų namai, itin svarbus yra susiklausymas bei susikalbėjimas. Statybos projekto vadovas turi įsiklausyti ir suprasti Jūsų lūkesčius bei patarti, kaip juos įgyvendinti, o kartais net atkalbėti nuo netinkamų sprendimų ar norų.

Asmeninės savybės
Sakysite, Jums tai nesvarbu? Tačiau ir nuo asmeninių statybos projekto vadovo savybių priklauso atliktų darbų kokybė, projekto įgyvendinimas. Atlaidesnis, ne skrupulingas vadovas atlaidžiau žiūrės ir į nedidelius statybos darbų trūkumus, ypač jei žino, jog užsakovai jų nepastebės. O, štai, perfekcionistas stengsis, kad viskas būtų atlikta be priekaištų. Itin svarbu ir sąžiningumas. Kaip tai sužinoti? Tiesiog bendraukite, kalbėkitės, išsakykite savo mintis, lūkesčius, atkreipkite dėmesį į aukščiau išvardytus dalykus ir, tiesiog, pasikliaukite nuojauta.

Ne retai pasitaiko, jog vieni idealizuoja statybos projekto vadovą, o kiti priešingai, jį peikia. Vieningos nuomonės nerasite apie jokį specialistą. Svarbiausia yra Jūsų lūkesčiai ir tai, ar jie bus išpildyti. Tai sužinoti galite tik netaupydami laiko ilgam ir išsamiam pokalbiui su specialistu prie puodelio arbatos.

Geras inžinerinių tinklų projektas. Koks jis?
Inžineriniai tinklai – tai namo plaučiai, arterijos ir venos, nervai ir viskas be ko namas, taip kaip žmogus, negalėtų funkcionuoti. Kad žmogus būtų sveikas visos šios sistemos turi dirbti darniai, būti švarios, suderintos ir sveikos. Komunikacijų kokybė lemia ir namo būklę – jis arba patogus, ekonomiškas, patvarus, šiuolaikiškas – arba ne. Tad, koks tas „sveikas“ namas?

Inžinerinių tinklų projektavimas – sudėtingas uždavinys, kuris lems pagrindines namo charakteristikas ir gyventojų komfortą. Inžineriniai tinklai tai: elektros tinklai, vandentiekis ir nuotekos, šildymo ir vėdinimo sistemos, telekomunikacijos. Plačiau aptarsime svarbiausius aspektus, kuriais turėtų būti paremtas inžinerinių tinklų projektavimas.

Ilgaamžiškumas
Turbūt tik košmaruose galima sapnuoti naujame name trūkusius vandentiekio vamzdžius, užsikišusią kanalizaciją ar susvilusius elektros laidus. Visgi, tai gali tapti realybe jei komunikacijos bus atmestinai suprojektuotos ar bus naudojamos nepatvarios, tam nepritaikytos medžiagos. Inžineriniai tinklai – ne vieta taupyti, tad domėkitės ir klauskite, koks pasirinktų sprendimų tarnavimo laikas bei garantija.

Saugumas
Saugumas, ko gero, aktualiausias projektuojant ir įrengiant elektros instaliaciją bei šildymo sistemą. Netvarkingos sistemos gali greitai gesti, o, dar blogiau, sukelti gaisrą. Aptarkite visus būtinus saugumo elementus ar paprašykite papildomų saugumo priemonių įrengimo Jūsų namuose, jei nutiktų kas nors nenumatyto ar atsirastų pavojingas gedimas.
Ekonomiškumas
Ekonomiškumo klausimas buvo ir bus vienas aktualiausių statant savo būstą. Reikėtų atkreipti dėmesį ne į tai, kaip kuo pigiau pastatyti namus, tačiau kaip pastatyti tokius namus, kurie reikalautų kuo mažiau investicijų bent pirmąjį dešimtmetį. Tai ypač aktualu kalbant apie šildymo sistemas. Dažnai pamirštama, jog „pigi šiluma“ gali būti išgaunama įrenginiu, kuris neatsipirks per ateinančius dešimt metų, lyginant su „brangesne šiluma“ išgaunama gerokai pigesne sistema.

Komfortas
Jei nusprendėte statytis namus akivaizdu, jog jie turi atitikti Jūsų poreikius ir Jūsų gyvenimo ritmą. Žmonėms, daug laiko praleidžiantiems namie ir grįžtantiems tik išmiegoti, inžinerinių tinklų sprendimai gali skirtis radikaliai. Tai ypač svarbu planuojant šildymo ir vėdinimo sistemas, mat vienos jų veikia vos mygtuko paspaudimu ar net nuotoliniu būdu (kad namai būtų šilti jau grįžus namo), o kitos sistemos įpareigoja „dirbti pečkuriu“ ir tai patinka tikrai ne kiekvienam. Tikslingiausia aptarti su specialistų Jūsų lūkesčius, į juos įsigilinti ir sukurti individualų bei unikalų inžinerinių tinklų projektą būtent Jums.

Koks yra ekonomiškas namas?
Namo ekonomiškumas – vienas pagrindinių būsimų naujakurių norų. Ekonomiško namo nereikėtų painioti su pigiai pastatomu namu, mat dažnai būna priešingai – nori kokybės, tai teiks ir investuoti. Visgi, ekonomiškas namas – protinga investicija ekologiniu, finansiniu ir komforto požiūriu. Vienos didžiausių išlaidų apima šildymo kaštus bei tai, kaip greitai teks atlikti remonto darbus. Taigi, namo ekonomiškumą, daugiausia, lemia: inžinerinių tinklų projektavimas ir sprendimai; statybos darbai, jų kokybė ir statybinių medžiagų pasirinkimas; namo projektas. Trumpai aptarsime kiekvieną iš jų. Inžinerinių tinklų sprendimai Inžineriniai tiklai apima: elektros energijos perdavimą, vandentiekio ir kanalizacijos sistemas, šildymo ir vėdinimo sistemas, dujas ir kt.. Daugiausia įtakos namo ekonomiškumui turi šildymo ir vėdinimo sistemų parinkimas, kuris kiekvienu atveju, vertinant skirtingus poreikius ir turimą namo projektą, yra individualus. Namą galima šildyti elektra, kietuoju kuru, dujomis, naudoti centralizuotą šildymą, įrengti šildomas grindis ar radijatorius, geoterminį šildymą ir net pasitelkti saulės baterijas. Renkantis, kaip šildyti būstą, svarbu nepamiršti, jog reikia atkreipti dėmesį ne tik į kuro kainą, tačiau ir į reikiamos infrastruktūros įrenginių ir jų įrengimo kainą bei laiko sąnaudas. Pasak specialistų, pigiausia tiek įrengimo, tiek kuro kaina yra šildymas malkomis ar kitu kietuoju kuru. Tačiau šis būdas „suryja“ gana daug laiko. Štai šildyti gamtinėmis dujomis – pigiau, tačiau įranga – brangesnė. Geoterminis šildymas – dar pigesnis, tačiau kad atsipirktų infrastruktūros įrengimas tektų name gyventi ne tik vaikams, tačiau ir anūkams. Tad, kol kas optimaliausiu pasirinkimo variantu išlieka kieto kuro sistemos ir šildymas gamtinėmis dujomis. Statybos darbai ir statybinių medžiagų pasirinkimas Turbūt savaime suprantama, jog nekokybiški statybos darbai ir plyšiai sienose neprideda nei šilumos, nei ilgaamžiškumo namui, o tai reiškia papildomas išlaidas. Tad, kokybiškai ir su garantija atlikti statybos darbai bei aukštos kokybės statybinės medžiagos – vienas ekonomiškumo garantų. Kadangi per namo stogą ir sienas prarandama daug šilumos, jų apšiltinimas ir naudojamų medžiagų kokybė turėtų tapti prioritetu ekonomiško namo mėgėjams. Šiuo metu rinkoje galima rasta įvairiausių naujos kartos namų šiltinimo medžiagų, tačiau populiariausiomis išlieka mineralinė vata ir putų polistirolas. Namo projektas Turbūt teko girdėti posakį „Šiluma išeina per langus“. Išties, dalis tiesos šiame posakyje yra, mat kuo daugiau langų ir kuo jie didesni – tuo daugiau pastangų tenka įdėti šildant namus. Erdvės išplanavimas taip pat turi daug įtakos oro cirkuliacijai bei šilumos palaikymui. Sunkiau vėdinamos ir sunkiau apšildomos tos patalpos, kurios turi itin daug nišų, mažų kambarėlių, tad reikėtų į tai atkreipti dėmesį renkantis ekonomiško namo projektą. Nors dabar tampa labai populiaru gyventi šia diena, svajojant apie ekonomišką namą derėtų viską vertinti ilgalaikėje perspektyvoje, kadangi skirtingų įrenginių atsiperkamumas stebimas tik po keletos ar net keliolikos metų, o įrengimo kaštai dažnai būna dideli. Jei planuojate statyti namą, kuris tarnautų ir ateities kartoms – ekonomiškas namas gali būti puiki investicija. Ką reikia žinoti pradedant namo statybas? Dažnam namo statybos – ne tik kažko naujo, tačiau ir nesibaigiančio galvos skausmo pradžia. Draugai dalijasi savomis, kartais ne visai nusisekusių, statybų istorijomis, internetas mirga statybų patarimais, atskiri meistreliai bando įrodyti savo tiesas, o Jūs jaučiate, kaip Jūsų norai ir svajonės malami tarp girnapusių. Pateikiame, mūsų nuomone, svarbiausius sėkmingų statybų aspektus, kurie padės priartėti prie savo svajonių būsto ir išvengti galvos skausmo bei abejonių. Geras namo projektas – pusė darboIš tiesų, namo projektas kartais gerokai svarbiau, už jo įgyvendinimą. Viskas labai paprasta, jei Jus tenkina jau sukurti projektai – juose viskas gana gerai apgalvota ir suplanuota – lieka tik išsirinkti. Visai kas kita, jei Jūs norite kažko nestandartinio, jei reikia funkcionalaus sprendimo esant ribotai erdvei ir t.t.. Geras namo projektas – tai, nuo ko priklausys namo energetinė klasė, ekonomiškumas, ilgaamžiškumas, gyvenimo komfortas. Pirmiausia, turite patys nuspręsti, kas Jums name svarbiausia, kokie yra Jūsų poreikiai, kaip viską įsivaizduojate ir tada ieškoti projektą parengsiančio profesionalo. Tinkamai projekte numatyti inžinerinių tinklų sprendimai ir visus šiuolaikinius reikalavimus atitinkantis namo projektas užtikrins, kad būtų greitai gauti statybos leidimai ir pradėti rangos darbai, o detalios nuorodos padės rangovams tiksliai ir kokybiškai įvykdyti namo projektą. Statybos darbai – ne vieta taupytiNuosavas būstas išties yra ne pigi investicija ir ne vienam norisi sutaupyti. Deja, dažnai taupoma ne ten, kur derėtų. Nei statyboms naudojamos pigiausios medžiagos, nei samdomi abejotinos kvalifikacijos darbininkai – laiko perspektyvoje nepadės sumažinti išlaidų. Priešingai, toks taupymas gali gerokai apkarsti, kai teks taisyti statybų broką. Kad to išvengtumėte, pirrmiausia ieškokite statybų profesionalų – statybų bendrovės ar pavienių meistrų - tik su patikimomis rekomendacijomis. Savo darbą išmanantis meistras parinks geros kokybės medžiagas prieinama kaina ir tikrai patars, kur galima pataupyti, o kur reikėtų negailėti – juk nesinori stogo remontuoti vos po poros metų.Neišsižadėkite svajoniųJūsų namai – Jūsų tvirtovė. Jūs turite teisę svajoti ir įsivaizduoti savo namus taip, kaip tik norite. Dažniausiai, visas svajones vienaip ar kitaip pavyksta išpildyti. Visgi, pasitaiko specialistų, kurie lyg užsikirtę siūlo jau turimus projektus ar kartoja, jog viena ar kita yra neįmanoma, negirdėta ar nematyta. Itin konservatyvūs namų projektuotojai dažnai verčia suabejoti jų kompetencija ir įgūdžiais. Patyrę specialistai visada padės įgyvendinti Jūsų svajones, patars, kaip geriau tai padaryti ar paaiškins kodėl vienas ar kitas sprendimas negalimas bei pasiūlys alternatyvų. Specialisto kompetencija – įgyvendinti Jūsų svajones neaukojant kokybės ir funkcionalumo.Taigi, pradedant būsto statybas svarbiausia – patikimi, kompetetingi specialistai, turintys gerą reputaciją ir orientuoti į kliento poreikių atpažinimą, įvertinimą bei jų išpildymą. Tai Jums sutaupys laiko ieškant abejotinų atsakymų internete bei garantuos kokybišką, greitą ir patikimą rezultatą bei tinkamiausius sprendimus Jums.